Tak, na tym ostatnim zdjęciu na Facebooku wyglądasz dobrze, ale nie aż tak dobrze.
Trudno w to uwierzyć. ale w sieci grasuje coraz więcej oszustów podszywających się pod aktora Johnny’ego Deppa. Jak w wielu podobnych przypadkach, ich celami są głównie osoby starsze, które otrzymują wiadomości od kogoś podającego się za Deppa lub jego fikcyjnego menedżera. Oszuści przekonują ofiary do wysyłania dziesiątek, a nawet setek tysięcy dolarów.
Według danych portalu Gizmodo, w ciągu ostatniego roku do Federalnej Komisji Handlu (FTC) wpłynęło 197 indywidualnych skarg dotyczących oszustw związanych z osobami podszywającymi się pod Deppa. Niemal we wszystkich przypadkach komunikacja między oszustem a ofiarą rozpoczynała się w mediach społecznościowych, najczęściej na Facebooku, by następnie przenieść się do aplikacji komunikacyjnych, takich jak Telegram, WhatsApp czy Zangi. Przelewy odbywały się przez różne kanały: Coinbase, bankomaty Bitcoin, Zelle, PayPal, a także karty podarunkowe.
Metoda „pig-butchering”
Ten rodzaj oszustwa znany jest jako „pig-butchering”, a ofiary wierzą, że „aktor” jest w nich zakochany lub jest ich serdecznym przyjacielem. Nie wszystkie tego typu oszustwa wykorzystują fałszywe interakcje z celebrytami, ale jest to popularna taktyka wśród przestępców. Czasami oszuści obiecują zwrot z inwestycji finansowych, które nigdy się nie materializują, w innych przypadkach ofiara po prostu wierzy, że pomaga przyjacielowi w potrzebie.
Dlaczego właśnie Johnny Depp?
Dlaczego Johnny Depp jest tak często wykorzystywany w tych oszustwach? Wiek aktora może mieć z tym coś wspólnego. Depp ma 61 lat, a większość ofiar jest również po sześćdziesiątce, co oznacza, że prawdopodobnie stali się jego fanami w latach 90., kiedy był u szczytu popularności.
Portal Gizmodo opublikował 25 z 197 skarg otrzymanych na podstawie wniosku o dostęp do informacji publicznej, z zachowaniem anonimowości ofiar i ich rodzin. Analiza tych przypadków ujawnia kilka powtarzających się wzorców. Oprócz wątku inwestycyjnego, oszuści wykorzystują także dobroć swoich ofiar. W jednym przypadku fałszywy Depp twierdził, że potrzebuje pomocy w spłacie długu wobec urzędu skarbowego, w innych oszust utrzymywał, że miał wypadek lub został pobity i potrzebuje wsparcia finansowego.
W wielu przypadkach ofiary wysyłały karty podarunkowe Apple o wartości od 25 do 500 dolarów do rzekomego Deppa lub jego zespołu zarządzającego. Inni kupowali bilety lotnicze i „karty dostępu VIP”, by spotkać aktora w Los Angeles i innych lokalizacjach. W niektórych przypadkach „relacja” miała charakter romantyczny, gdzie oszust obiecywał ofiarom romantyczną przygodę.
Jak to możliwe?
Może być trudno uwierzyć, że ktoś daje się nabrać na takie oszustwa, ale należy wziąć pod uwagę, że ofiarami są seniorzy, z których wielu nie do końca zna ciemne zakamrki internetu. W połączeniu z samotnością, jakiej doświadczają niektóre ofiary, oraz przekonującym charakterem oszustwa, tworzy to idealną sytuację do wyłudzeń. Nie bez powodu oszustwa te określane są jako drapieżne – przestępcy dokładnie wiedzą, jak manipulować swoimi ofiarami.