W wydarzeniach tygodnia pisaliśmy o tym, że "Kevin sam w domu" właśnie wylądował na pierwszym miejscu najczęściej streamowanych filmów na Disney+. Jeśli nie macie subskrypcji Disneya nie ma co się martwić - Polsat jak zwykle dostarczy Kevina i to dwa razy - w wigilię o 20:00 i 25.12 o 16:30. Zanim, jak co roku, zasiądziecie do telewizorów, przeczytajcie czego - poza tym, jak McCallisterów było stać na taki dom - nie wiecie o tej klasycznej, świątecznej komedii.
1. Joe Pesci celowo unikał Macaulaya Culkina na planie, ponieważ chciał, aby chłopiec myślał, że aktor jest wredny.
2. Zdjęcie sympatii Buzza, które Kevin znalazł, było zdjęciem ucharakteryzowanego chłopca, ponieważ reżyser Chris Columbus uważał, że wyśmiewanie się z takiej dziewczyny byłoby zbyt okrutne. Chłopiec na zdjęciu to syn dyrektora artystycznego Dana Webstera.
3. Joe Pesci i Daniel Stern nie wierzyli w potencjał filmu, więc podczas zdjęć celowo grali przesadnie, nie podejrzewając nawet, że film odniesie ogromny sukces.
4. Chociaż John Hughes zaciekle bronił swojego scenariusza i nalegał, aby każdy wypowiadał swoje kwestie dokładnie tak, jak zostały napisane, pozwolił swojemu przyjacielowi Johnowi Candy improwizować. W rzeczywistości był to jego znak firmowy – w The Breakfast Club (1985) również kazał 5 uczniom improwizować w scenie, w której opowiadali sobie nawzajem, dlaczego zostali zatrzymani. W filmie prawie wszystkie dialogi Johna Candy są improwizowane.
5. Strony w Playboyu, którego przegląda Kevin, były sklejone tak, żeby młody Macaulay Culkin nie zobaczył żadnej nagości. Okładka pochodzi z numeru z lipca 1989 roku.
6. Ujęcia Kevina na początku filmu były filmowane głównie znad jego głowy, przez co chłopiec wydaje się mały i bezradny. Pod koniec filmu Kevin jest głównie kręcony od dołu, przez co wydaje się wyższy i bardziej pewny siebie.
7. Dubler Macaulaya Culkina był bardzo niskim 30-latkiem.
8. Film, który Kevin ogląda na taśmie wideo, nie jest prawdziwym filmem, ale specjalnie stworzonym materiałem. Jego tytuł to „Anioły o brudnych duszach”, który – wraz z odniesieniami do epoki w filmie – nawiązuje do filmu „Anioły o brudnych twarzach” (1938) z Jamesem Cagneyem w roli głównej.
9. Podczas próby do sceny, w której Harry próbuje odgryźć Kevinowi palec, Joe Pesci naprawdę ugryzł Macaulaya Culkina, pozostawiając mu na pamiątkę małą bliznę.
10. Scena, w której Harry i Marv zatrzymują się w samą porę, aby nie potrącić Kevina vanem, była kręcona od tyłu. Ujęcie zaczynało się od Culkina stojącego przed furgonetką, a następnie cofającego się, podczas gdy furgonetka odjeżdżała od niego tyłem.
11. Pomysł na film zrodził się podczas kręcenia sceny w „Wujaszku Bucku” (1989), w której Macaulay Culkin gra postać, która przesłuchuje niedoszłą opiekunkę przez otwór na listy w drzwiach wejściowych.
12. Do swoich scen na bosaka Daniel Stern nosił gumowe stop, podobnie jak Bruce Willis jako John McClane w „Szklanej pułapce” (1988).
13. Podczas sceny, w której Kevin skacze na łóżku rodziców jedząc popcorn, kilku członków ekipy leżało na podłodze po obu stronach i w nogach łóżka. Zostali poinstruowani, aby być gotowi do złapania Macaulaya Culkina na wypadek, gdyby ten przypadkowo skoczył lub spadł z łóżka.
14. Zwiastun filmu zawierał usunięte i alternatywne sceny: prezentera telewizyjnego ostrzegającego widzów, aby uważali na mokrych bandytów, kierownika supermarketu stojącego za kasjerką i zadającego Kevinowi pytania, które kasjerka zadaje mu w wersji kinowej, a także dodatkowy dialog między Harrym i Marvem tuż przed udaniem się do domu Kevina:
Marv: Dzieci są głupie. Wiem, bo sam taki byłem.
Harry: Nadal jesteś, Marv.