"IO" Jerzego Skolimowskiego został polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.
W wyścigu o nominację „IO” pokonał sześciu innych polskich kandydatów: „Cichą ziemię”, „Broad Peak”, „Film balkonowy”, „Iluzję”, „Fucking Bornholm” i „Kobietę na dachu”. W filmie, który na festiwalu w Cannes otrzymał Nagrodę Jury, widzimy świat oczami osiołka, który doświadcza w życiu zarówno pięknych, jak i tragicznych chwil.
Reżyser walczył o nominację już po raz drugi. W 2016 r. do wyścigu stanęło jego „11 minut”, jednak nie trafiło do szczęśliwej puli kandydatów do statuetki.
W kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy Oscara otrzymaliśmy tylko raz – dokonała tego w 2015 r. „Ida” Pawła Pawlikowskiego, opisywana jako:
Podróż w poszukiwaniu tożsamości, miłości i wybaczenia. Młoda zakonnica odkrywa, że jest Żydówką, którą w dzieciństwie ochrzczono, aby ją ocalić z Holocaustu. Wraz ze swoją jedyną żyjącą krewną, komunistką odsuniętą od władzy, jedzie do rodzinnej miejscowości. Choć filmowa historia rozgrywa się w roku 1961, nie jest to film rozliczeniowy. Reżysera nie interesuje kino historyczne, lecz opowieść o człowieku.
Jerzy Skolimowski to polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta i malarz. Karierę filmową rozpoczął jako scenarzysta do filmów „Niewinni czarodzieje” oraz „Nóż w wodzie”. Rozgłos zdobył tetralogią złożoną z czterech filmów nakręconych w Polsce (Rysopis, Walkower, Bariera, Ręce do góry), w których eksperymentował z formą i ukazywał stan ducha polskiej młodzieży lat 60. XX wieku. Ze względu na krytykę czasów stalinizmu w „Rękach do góry” (zatrzymanych przez cenzurę komunistyczną) musiał emigrować z Polski. W Wielkiej Brytanii zasłynął filmami takimi jak „Na samym dnie”, „Wrzask” oraz „Fucha”. Po transformacji ustrojowej w Polsce nakręcił cenione przez krytyków filmy „Cztery noce z Anną” i „Essential Killing”, z czego ten ostatni zapewnił mu Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Złotego Niedźwiedzia za belgijski film „Start”, Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask” oraz oczywiście „Io”. W 2016 roku został uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości (źr.: wikipedia).