Lata 80. były dla kina naprawdę dobrą dekadą. Dała nam takie hity jak "Terminator", "E.T.", "Sok z żuka", "Mad Max", "Martwe zło", "Krull" czy "Powrót do przyszłości". Jednak poza blockbusterami dostaliśmy też "spokojniejsze", ale wyraziste kreacje, w takich tytułach, jak np. "Sid & Nancy", "Outsiderzy", "Straceni chłopcy", czy "Zbrodnie serca".
„Zbrodnie serca” z Sissy Spacek, Jessicą Lange i Diane Keaton w rolach głównych opowiadają o spotkaniu po latach sióstr Margrath – Lenny, Meg i Becky. Drogi życiowe kobiet wydają się z początku zupełnie odmienne: Lenny poświęciła się rodzinie, Meg prowadzi emocjonujące życie w Hollywood, a Becky zostaje aresztowana za usiłowanie zabójstwa męża.
Nominowana do 3 Oskarów i zdobywczyni Złotego Globu tragikomedia to adaptacja sztuki autorstwa Beth Henley – amerykańskiej dramatopisarki i zdobywczyni Nagrody Pulitzera za „Zbrodnie serca” właśnie. Sztuka nominowana była również do nagrody Tony, a w 1986 r. znowelizowana przez Claudię Reilly.
Jak w wielu przypadkach, początki „Zbrodni” nie były łatwe. Henley ukończyła swoją sztukę w 1978 roku i próbowała wprowadzić ją na scenę w kilku regionalnych teatrach, jednak w każdym spotkała się z odmową. Na szczęście przyjaciel dramatopisarki zgłosił sztukę – nie mówiąc o tym Henley – do konkursu Great American Play Contest w Actors Theatre w Louisville. „Zbrodnie serca” zostały po raz pierwszy wystawione w lutym 1979 roku w Actors Theatre Louisville i zostały ogłoszona współzwycięzcą konkursu. Po tym spektakl obiegł nie tylko całe Stany Zjednoczone, ale finalnie cały świat. Na samym Broadwayu przez pierwsze 2 lata był grany 548 razy.
Ekranizacja sztuki również nie ma sobie nic do zarzucenia. Poza oczywistymi gwiazdami (Złoty Glob i nominacja do Oskara dla Sissy Spacek) znajdziemy w nim inne perły aktorskie. Tess Harper znana polskim kinomanom m.in. z „Pamiętnego lata”, „Ishtar”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”, czy z „Godziny zmierzchu” z 2020 r., za kreację Chick Boyle otrzymała nominację do Oskara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W obsadzie filmu znajdziemy też Sama Sheparda i kultowego Doriana Graya z 1945 r., czyli Hurda Hatfielda.